0850 242 82 02

kopilotdanismanlik@gmail.com

Bizi Takip Edin

WhatsappYouTubeInstagram
Ziraat Mühendisliği Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları

Ziraat Mühendisliği Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları

Yazar: Kopilot Rehberlik

Yayınlama Tarihi: 13.01.2024

Ziraat mühendisliği, gıda ve tarım sektöründeki sorunlara çeşitli mühendislik prensiplerini kullanarak çözüm üretmeyi amaçlayan bir disiplindir. Bu alan, daha çok tarımda verimliliği ve sürdürülebilirliği artıracak gelişmeleri kapsar. Bu nedenle yeni teknolojiler, yapay zeka uygulamaları ve otomasyon çözümleri ile iç içe bir sisteme sahiptir. Artan popülasyon karşısında tarım ve gıda kaynaklarının nasıl kullanılması gerektiği konusunda teknik analizler ve incelemeler yapmaya odaklanan ziraat mühendisliği, önemi her geçen gün daha fazla artan meslek grupları arasındadır. Bu nedenle özellikle üniversite tercihlerinden önce “ziraat mühendisliği nedir” konusunu araştırmak size fayda sağlayabilir.

Ziraat Mühendisliği Nedir?

Ziraat mühendisliği, en genel tanımla; tarımsal üretim ve işleme konularına odaklanan bir mühendislik dalıdır. Tarım merkezde olacak şekilde çalışmalar yapan bu disiplin mekanik, elektrik, inşaat, kimya ve gıda bilimi gibi sayısız prensibi bir araya getirir. Ayrıca tarımsal verimliliğin artmasına yardımcı olacak teknolojik gelişmeleri yakından takip eder. Böylece multidisipliner bir alanda faaliyet göstererek hem günümüz sorunlarına çözümler üretir hem de gelecek öngörülerinde bulunarak olası riskleri ortadan kaldırmayı hedefler. 

 

Tarım ekipmanlarının tasarımı ve geliştirilmesi gibi konularda da önemli rol oynayan ziraat mühendisliği, günümüzde artan çevresel problemleri kontrol altına almada ve kirlilik tespitleri yaparak çevreci yaklaşımlar teşvik etmede büyük söz sahibidir. Bu nedenle yurt içi ve yurt dışı geniş iş olanakları ile öne çıkar, kendini geliştirme fırsatlarındaki çeşitlilik sayesinde mezunlarının ilgi alanlarına yönelmesine imkan tanır.

Ziraat Mühendisliği Ne İş Yapar?

Ziraat mühendisleri; bilimsel ve teknik prensipleri kullanarak hayvancılık, tarım, gıda teknoloji, atık ve içme suyu kaynak yönetimi gibi konularda uzmanlaşan kişilerdir. Buna bağlı olarak tarımsal verimliliğin ve çevresel sürdürülebilirliğin geçerli olduğu her alanda aktif rol oynayabilirler. Dolayısıyla “Ziraat mühendisliği ne iş yapar” sorusuna, alanında çalışan mühendislerin genellikle sahip olduğu sorumluluklar üzerinden daha detaylı bir açıklama getirilebilir. Ziraat mühendislerinin mesleki hayatlarında yapmakla yükümlü oldukları görevlerin başında şunlar gelir: 

 

 • Toprak özelliklerini inceleyerek gübreleme ve sulama stratejileri oluşturmak

 • Bitki ve hayvan hastalıklarını tanıyarak çeşitli tedavi ve kontrol yöntemleri geliştirmek, ek olarak bitki koruma çalışmaları yürütmek

 • Sulama ve su kaynaklar yönetiminde stratejik planlamalar yapmak, böylece kaynakların etkin kullanımını sağlamak

 • Tarımsal faaliyetlerde kullanılacak makinelerin seçim, bakım ve işletiminde görev almak

 • Teknik çalışmalar yürüterek makine ve ekipman geliştirmeleri yapmak

 • Fide üretimi ve sertifikasyonuna katkıda bulunmak

 • Çiftçi ve üretim tesislerine yönelik çeşitli eğitim programları düzenleyerek ürün kalitesini ve verimliliği artırmak

 • Gıda üretim süreçlerini yakından takip ederek izlemek ve gerekli alanlarda iyileştirmeler önermek

 • Gıda teknolojisindeki yenilikleri analiz ederek sektöre uygun çözümler geliştirmek

 • Toprağı ve suyu koruma amaçlı drenaj ve taşkın kontrol sistemleri planlamak

 

Gelişmeye açık bir disiplin olan ziraat mühendisliği, mezunlarına çok çeşitli kariyer gelişim fırsatları sunar. Bu da iş tanımının birçok koşula göre değişmesinde etkilidir. Ancak genel olarak tarımsal ve hayvansal üretimdeki verimliliği artırmaya odaklanan bu disiplin, değeri giderek artan mühendislik bölümleri arasındadır.

Ziraat Mühendisliği Çalışma Alanları

Ziraat mühendisliği tarımı teknolojiyle birleştiren bir bölümdür. Tarım, hayvancılık ve içme suyu gibi hayati öneme sahip kaynakların daha verimli ve etkili şekilde kullanımı üzerine çeşitli çalışmalar yapan ziraat mühendisliği iş imkanları bakımından oldukça zengindir. Geleneksel yöntemleri modernize etmeye odaklanan bu disiplinde mezunların başlıca tercih ettiği iş kollarından bazıları ise şunlardır:

 

 • Çiftlik, Sera ve Tarım İşletmeleri

 • Tarım Borsaları

 • Tarım ve Gıda İşleme Sanayi

 • Su ve Tarım Projeleri

 • Tarım Kredi Kooperatifleri

 • Tarım ve Köyişleri Bakanlıkları

 • Ticaret ve Sanayi Odaları

 • Zirai Tarım Aletleri Üretim Firmaları

 • Tarım İlaçları Üretim Firmaları

 • Ziraat Bankası

 • Tarım Danışmanlık Şirketleri

 

Ziraat mühendislerinin tarım politikaları belirleme amacıyla çeşitli araştırma kurumlarında çalışma şansı da bulunur. Proje bazlı veya sürekli olan bu tür işlerde yeni tarım teknolojilerinin araştırılmasından üretim tekniklerine kadar bir dizi farklı alana yönelme imkanı vardır. Dolayısıyla ilgili bölümden mezun olan mühendisler değişik sektörlerde kariyer gelişim fırsatları elde edebilirler.

Ziraat Mühendisliği Maaşları

Ziraat mühendisliği, yavaş yavaş gelişmekte olan ve esas değerinin gelecekte anlaşılması beklenen bölümler arasındadır. Bu nedenle ziraat mühendisliği maaş ortalamaları diğer mühendislik disiplinlerinin biraz altındadır. Ancak çeşitli kariyer gelişim fırsatları barındıran bu bölüm mezunlarına farklı alanlarda uzmanlık elde etme avantajı sunar. Ayrıca deneyim, yüksek lisans ve sektörel tercihler gibi birçok faktöre bağlı olarak maaşlar artış gösterebilir.

 

Bununla birlikte, Türkiye’de yeni mezun ziraat mühendislerinin başlangıç maaşı genellikle 18.000 TL - 20.000 TL aralığındadır. Deneyime bağlı olarak zaman içinde bu tutar 23.000 TL - 27.000 TL bandına çıkabilir. Alanında yetkinlik sahibi uzmanlar ise 65.000 TL’ye varan kazançlar elde edebilir.

Ziraat Mühendisliği Dersleri

Ziraat Mühendisliği, üniversitelerin“Mühendislik Fakültesi”ne dahil olan 4 yıllık bir lisans programıdır. Ülkemizde sınırlı sayıda üniversitede bulunan bu bölüm, öğrencilerine ilk yıllardan itibaren multidisipliner bir eğitim planı sunar. Botanik, Zooloji, Ekoloji ve Mikrobiyoloji gibi derslerin yanı sıra; Bitki Fizyolojisi, Genetik, Tarım Ekonomisi, Hayvan Yetiştirme Teknikleri ve Temel Bitki Teknolojisi gibi alana özel uygulanan oldukça kapsamlı ders içerikleri mevcuttur. Ayrıca öğrenciler eğitim hayatları boyunca Teknik Resim, Malzeme Bilimi ve Mühendislik Matematiği gibi diğer mühendislik disiplinleri ile ortak olan bazı derslerden de sorumlu tutulurlar. Eğitimin son yılları ise genellikle zorunlu stajların ve uygulamalı proje ödevlerinin yer aldığı daha yoğun bir müfredatı takip eder.

 

Bütün ders kredilerini eksiksiz şekilde tamamlayan öğrenciler lisans diploması alarak “Ziraat Mühendisi” unvanı ile meslek hayatına atılabilirler.

 

ÜCRETSİZ TANIŞ!

 

 

Farklı konularda da destek almak istersen yanındayız! Türkiye’nin en büyük YKS koçluk kurumu olarak ücretsiz deneme görüşmesine hemen buradan başvurabilirsin. Türkiye’nin en başarılı öğrenci topluluğunda seni de görmek istiyoruz!

Kopilot firma logosu

Bloglarımız

Meslekler ve Maaşlar

Anlaşmalı olduğumuz ödeme firmaları.

Kopilot © 2022 Tüm Hakları Saklıdır.

WhatsappWhatsappYouTubeYouTubeInstagramInstagram