0850 242 82 02

kopilotdanismanlik@gmail.com

Bizi Takip Edin

WhatsappYouTubeInstagram
YKS Sürecinde Duygusal Yeme Davranışı

YKS Sürecinde Duygusal Yeme Davranışı

Yazar: Psk. Dan. Sema Nur Özyurt

Yayınlama Tarihi: 01.03.2024

Tam masa başına oturuyorum birden makarna perilerim geliyor diyenlerden misiniz sizde? Cevabınız evetse duygusal yeme davranışına yakından bakalım. Sınavlar, sıkça yaşanan bir stres kaynağıdır. Sınav sürecinde yoğun bir baskı altında hissedebilirsiniz ve bu durum, duygusal yeme davranışını tetikleyebilir. O halde duygusal yeme davranışı nedir, nasıl başedebiliriz detaylı inceleyelim.

 

Duygusal Yeme Davranışı Nedir?

Duygusal yeme davranışı, bireyin stres, endişe veya diğer duygusal zorluklarla başa çıkmak için yiyecek tüketimine yönelmesi durumudur. Bu durumda, birey gerçekten fiziksel olarak aç olmadığı halde, duygusal boşlukları doldurmak veya rahatlama sağlamak amacıyla yemek yer. Bireylerin stresli olduklarında yemek yeme isteğinin temel nedenleri çeşitli psikolojik ve fizyolojik faktörlere dayanmaktadır. Birincisi, stresli durumlar vücutta kortizol gibi hormonların salgılanmasına neden olur. Bu hormonlar, iştahı artırabilir ve bireyin karbonhidrat ve yağ gibi enerji sağlayıcı gıdalara yönelmesine yol açabilir. İkincisi, bazı insanlar stres altında kendilerini daha iyi hissetmek için yeme eğilimindedirler. Üçüncüsü, yemek yeme eylemi birçok insan için stresle başa çıkma mekanizması olarak hizmet edebilir.

 

Duygusal Yeme Davranışının Belirtileri Nelerdir?

Sınav stresi altında olan öğrenciler, normalden daha fazla yemek yeme eğiliminde olabilirler. Bir diğer belirtilerden biri de kontrolsüz yemedir. Öğrenciler, duygusal yeme davranışı sırasında yiyecek tüketimini kontrol etmekte zorlanabilirler. Yeme davranışları üzerinde kısıtlı bir kontrol hissi vardır. Bununla birlikte sağlıksız atıştırmalıklara veya yüksek kalorili yiyeceklere yönelirler. Süreç içerisinde suçluluk ve pişmanlık hissebilirler. Bu belirtiler, duygusal yeme davranışının varlığını işaret eder ve bireyin ruhsal ve fiziksel sağlığı üzerinde olumsuz etkilere sahip olabilir.

 

Duygusal Yeme Davranışıyla Nasıl Başedebiliriz?

Duygusal yemeyle başa çıkmak için birkaç strateji deneyebilirsiniz.

  • Öncelikle, farkındalık geliştirmeniz önemlidir. Kendimize bu açlığım biyolojik mi yoksa psikolojik mi diye sorup bunun ayrımını iyi yapmamız gerekir.

  • Sonrasında “Belirtilerim ne?” sorusunu sorduğumuzda fiziksel belirti yoksa psikoloji olarak aç olabiliriz.

  • Kendinizi duygusal yeme eğilimleri konusunda gözlemleyin ve hangi duyguların bu davranışı tetiklediğini anlamaya çalışın. Gerçek fiziksel açlık ile duygusal açlığı birbirinden ayırt etmeye çalışmanız süreci daha kolay götürmenize yardımcı olacaktır. Eğer gerçekten aç değilseniz ve sadece duygusal bir boşluk hissediyorsanız, yiyecek tüketmek yerine duygusal ihtiyaçlarınızı karşılamak için alternatif yöntemler arayın.

  • Duygusal yeme yerine alternatif stres yönetimi teknikleri deneyebilirsiniz. Bunlar arasında derin nefes alma egzersizleri, meditasyon, yoga veya egzersiz yapma gibi aktiviteler bulunur. 

  • Nefes egzersizleri, stresin azaltılmasına, zihinsel odaklanmanın artırılmasına ve duygusal dengeyi sağlamaya yardımcı olur. Duygusal yeme sıklıkla stres, kaygı gibi duygusal durumların sonucunda ortaya çıkar. Nefes egzersizleri, stres seviyelerini azaltarak bu duygusal tetikleyicilerle daha iyi başa çıkmamıza yardımcı olabilir. Derin nefes alıp vermek, vücuttaki stres hormonlarının seviyelerini düşürür. Ayrıca, nefes egzersizleri, anlık duygusal krizlerde daha kontrollü bir şekilde tepki vermemizi sağlamak için de kullanılabilir. Bu egzersizler, duygusal yeme davranışınızı engellemeye yardımcı olabilir. Dolayısıyla, nefes egzersizlerinin duygusal yeme davranışıyla önemi büyük çünkü hem stresin azaltılmasına hem de duygusal dengeyi sağlamaya yardımcı olur.

  • Duygusal yeme eyleminin önüne geçmek için evde sağlıklı atıştırmalıklar bulundurun. Bunlar, meyve, sebzeler, yoğurt, fındık veya tam tahıllı krakerler gibi sağlıklı seçenekler olabilir. Sağlıklı atıştırmalıklar, ani yiyecek krizlerinde güzel bir alternatif olabilir.

  • Son olarak, kendinize şefkat göstermeyi unutmayın ve mükemmeliyetçi beklentilerden kaçının. Unutmayın ki bu dönemler geçici bu yüzden ruh sağlığınızı korumanız önemli. Kendinizi motive etmek ve olumlu telkinlerde bulunmak, duygusal yemeyle başa çıkmak için güçlü bir yol olabilir.

 

Farklı konularda da destek almak istersen yanındayız! Türkiye’nin en büyük YKS koçluk kurumu olarak ücretsiz deneme görüşmesine hemen buradan başvurabilirsin. Türkiye’nin en başarılı öğrenci topluluğunda seni de görmek istiyoruz!

ÜCRETSİZ TANIŞ!

 

 

Farklı konularda da destek almak istersen yanındayız! Türkiye’nin en büyük YKS koçluk kurumu olarak ücretsiz deneme görüşmesine hemen buradan başvurabilirsin. Türkiye’nin en başarılı öğrenci topluluğunda seni de görmek istiyoruz!

Kopilot firma logosu

Bloglarımız

Meslekler ve Maaşlar

Anlaşmalı olduğumuz ödeme firmaları.

Kopilot © 2022 Tüm Hakları Saklıdır.

WhatsappWhatsappYouTubeYouTubeInstagramInstagram