0850 242 82 02

kopilotdanismanlik@gmail.com

Bizi Takip Edin

WhatsappYouTubeInstagram

SOSYAL BİLİMLER LİSESİ X FEN LİSESİ

Tarih: 14.04.2024

Yazar: Psk. Dan. Gizem Kırımca

SOSYAL BİLİMLER LİSESİ X FEN LİSESİ

Sosyal Bilimler Lisesi mi, Fen Lisesi mi? Aslında iki lise türü birbirinden oldukça farklıdır. Burada tercihinizi etkileyecek olan birkaç önemli unsur vardır. Bunlar; 

  • Öğrencinin İlgi Alanları

  • Öğrencinin Yeteneğinin Bulunduğu Alanlar

  • Öğrencinin Kariyer Planları 

İlk olarak Sosyal Bilimlerden başlayacak olursak eğer Sosyal Bilimler Liseleri İlköğretimde Tarih dersine Türkçe dersine, yabancı dile ve dilsel zekâya yatkın öğrencilere önerebileceğimiz bir lise türüdür. Sosyal bilimler liseleri edebiyat, sosyal bilimler ve yabancı dil alanında yetkin bireyleri yetiştirmeyi hedeflemekte ve bu bireylerin yeteneklerini daha üst noktalara taşımayı amaçlamaktadır. Ayrıca amaçlarından biri de siyaset ve bürokrasiye kültürlü; devleti ve demokrasiyi iyi tanıyan, ona işlerlik kazandıracak bireyleri yetiştirmektir. Bu liselerden mezun öğrenciler hukuk, edebiyat, felsefe gibi sosyal ve dilsel zekâ gerektiren üniversitelerde rahatlıkla başarılı olabilirler aynı zamanda yüksek puan gerektiren gözde üniversiteleri kazanma şansları da yüksektir. 

Bu liseye gidecek öğrencilerin sosyal bilimleri ve edebiyatı sevmesi, bu alanlarda başarılı olması, utangaç olmaması, konuşmayı sevmesi, kendini güzel bir şekilde ifade edebilmesi, yaratıcı olması, güzel ve etkili konuşabilmesi olmazsa olmaz özellikler arasındadır. Çünkü alanın gerektirdiği mesleklerde topluluk içinde konuşma, güzel ve etkili dil yeteneği esastır. Dilsel ve sosyal zeka gerektiren mesleklerde başarılı olma yüzdeleri büyüktür. Sosyal Bilimler Liselerinde matematiğin ne kadar önemli olduğunu sonradan öğrenenler olabiliyor. Hukuk, uluslararası ilişkiler, kamu yönetimi gibi bölümlere eşit ağırlıkla öğrenci alındığından hareketle, bu liselerde matematiğin önemli bir ders olduğunu kestirmek gerekiyor. O yüzden matematikten kaçıyorsanız SBL´ler doğru tercih değildir. Bir kaçış olarak görülmemelidir. Bu farkındalıkla tercih yapılmalıdır. Ekstra olarak bir yıl hazırlık okunmaktadır yani lise hayatınız beş yıl olacaktır. ☺ 

Şimdi Fen Lisesini ele alalım. Fen liseleri; fen ve matematik alanlarındaki yetenekleri yüksek olan öğrencileri, matematik ve fen bilimleri alanında yükseköğrenime hazırlar.  Matematik ve fen bilimleri alanlarında gereksinim duyulan üstün nitelikli bilim insanlarının yetiştirilmesine kaynaklık eder. Öğrencileri araştırmaya yöneltmeyi, bilimsel ve teknolojik gelişmeler ile yeni buluşlara ilgi duyanların çalışacakları ortamı ve koşulları hazırlar.  Birinci yabancı dili İngilizcedir.  Fen Liselerinde öğrenim süresi 4 (dört) yıldır. Sayısal derslerin ağırlıklı olarak okutulduğu okullardır. Bundan dolayı da Fizik, Kimya, Biyoloji, Matematik Derslerinde başarılı olmalıyız.  Merkezi yerleştirme ile öğrenci alan okullardır. Merkezi Sınav Puan ortalaması en yüksek liselerdir.  Üniversite yerleştirme oranları yüksektir. Fen liselerinden mezun olan öğrenciler çoğunlukla Tıp, Mühendislik, Eczacılık, Diş Hekimliği Mimarlık gibi sayısal bölümleri tercih etmektedirler.

Aslında gördüğünüz gibi iki okul türünün yetiştirmek istediği öğrenci profili ve mezun verdiği alanlar birbirinden oldukça farklıdır. Bundan dolayı başta dediğim gibi öğrencinin ilgi alanları, öğrencinin yeteneğinin bulunduğu alanlar ve öğrencinin kariyer planları bu süreçte oldukça önemli ve etkili olacaktır. ☺Farklı konularda da destek almak istersen yanındayız! Türkiye’nin en büyük LGS Rehberlik kurumu olarak ücretsiz deneme görüşmesine hemen buradan başvurabilirsin. Türkiye’nin en başarılı öğrenci topluluğunda seni de görmek istiyoruz!

Kopilot firma logosu

Kopilot © 2022 Tüm Hakları Saklıdır.

Mesafeli Satış SözleşmesiGizlilik PolitikasıTeslimat ve İadeAydınlatma Metni
Anlaşmalı olduğumuz ödeme firmaları.
WhatsappWhatsappYouTubeYouTubeInstagramInstagram