0850 242 82 02

kopilotdanismanlik@gmail.com

Bizi Takip Edin

WhatsappYouTubeInstagram

Almanca Öğretmenli̇ği̇ Bölümü Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları

Tarih: 23.04.2024

Yazar: Kopilot Rehberlik

Almanca Öğretmenli̇ği̇ Bölümü Nedir? Ne İş Yapar? Maaşları

Almanca, İngilizce’den sonra dünyada en çok geçerliliği olan dillerden biridir. Özellikle Almanya’nın kalifiye meslek gruplarından kişilere sunduğu yüksek çalışma ve yaşam standartları, Almanca öğrenmeyi daha cazip hale getiren başlıca unsurlar arasındadır. Üniversitelerin 4 yıllık fakültelerinde verilen Almanca öğretmenliği programı da Alman dili ve edebiyatı konusunda uzmanlaşmış kişiler yetiştirmeyi hedefler. Çalışmalarını Almanca olarak sürdüren bu kişiler bilgi birikimlerini diğer bireylere aktarabilir ve Almanca kullanımının yaygınlaşmasına katkı sağlayabilirler. Peki Almanca öğretmenliği bölümü mezunları ne iş yapar, nerelerde çalışır?

Almanca Öğretmenli̇ği̇ Bölümü Nedir?

Almanca öğretmenliği, yabancı dil öğrenmeye ve farklı kültürler tanımaya hevesli öğrencilere önerilen bir bölümdür. Bu nedenle üniversite tercihi yapacak adayların öncelikle Almanca öğretmenliği nedir öğrenmesi, ardından bölüm gereksinimlerini değerlendirmesi daha doğrudur. Alman dilinin yanı sıra Alman edebiyatı ve tarihi üzerine araştırmaların yapıldığı bu program, aynı zamanda günümüz Alman kültürünü ve siyasetini içeren eğitimler de barındırır. Bu nedenle bölüm öğrencilerinin sözel yetenek açısından başarılı olması ve düşüncelerini karşı tarafa açık şekilde aktarması beklenir. Nitekim Almanca öğretmenliği, kendi alanında bilgi sahibi uzmanlar yetiştirerek bu bilgileri sabırlı ve hoşgörülü şekilde aktaracak kişiler yetiştirmeyi hedefler. 

Almanca Öğretmenli̇ği̇ Bölümü Ne İş Yapar?

Almanca öğretmenliği programı, üniversitelerin Eğitim fakültelerinde bulunan 4 yıllık bir lisans bölümüdür. Bu bölümün amacı; Almanca dilbilgisi, edebiyatı, konuşma-yazma becerileri konusunda uzmanlaşmış öğretmenler yetiştirmektir. Öğretmenlik mesleğini ilgilendiren eğitim metotları, rehberlik teknikleri ve öğrenci psikolojisi gibi konular da mezunların uzmanlaştığı alanlar arasındadır. Sahip olduğu bilgileri, öğretmenliğin getirdiği disiplin ile birleştirerek sunan mezunlar başlıca şu görevlerden sorumlu tutulurlar:

 

 • Doğru Almanca öğretim teknik ve metotlarını uygulamak,

 • Ders müfredatını eksiksiz takip etmek ve sınıf içi disiplini sağlamak,

 • Aldığı soruları sabırlı ve hoşgörülü şekilde yanıtlayarak Almanca’yı anlaşılır hale getirmek,

 • Yabancı dile merak uyandıran teknikler benimsemek,

 • Gerektiğinde çeşitli çeviri ve tercüme faaliyetleri yürütmek.

 

Almanca öğretmenliği mezunlarının iş tanımları, unvana ve çalışma kurumuna göre farklılaşır. Bu nedenle adayların farklı alanlarda kendilerini geliştirmesi ve uzmanlık alması gerekebilir.

 

Almanca Öğretmenli̇ği̇ Bölümü Mezunları Çalışma Alanları

Almanca öğretmenliği bölümü mezunlarına devlet kurumlarında, özel firmalarda veya bağımsız olarak öğretmenlik yapma şansı tanır. Ancak devlet kurumlarında çalışmak isteyen adayların öncelikle yeterli KPSS puanını alması ve ardından yapılan sözlü mülakatı geçmesi gerekir. Bağımsız çalışmak isteyen adaylar ise kariyerlerini oldukça farklı şekilde yönlendirebilirler. Ancak mezunların en çok tercih ettiği çalışma alanlarından bazıları şunlardır:

 

 • Devlet kurumları,

 • Devlet okulları,

 • Özel okullar,

 • Üniversiteler,

 • Tercüme ve çeviri firmaları,

 • Özel şirketlerin iletişim birimleri,

 • Dışişleri Bakanlıklarına bağlı birimler.

 

Mezunların, Almanca dil bilgilerini ve öğreti becerilerini kullanarak kendi özel eğitim servislerini verme olanağı da vardır.

Almanca Öğretmenli̇ği̇ Bölümü Maaşları

Almanca öğretmenlerinin aldığı maaşlar, iş tanımına ve bağlı bulunan kuruma göre değişiklik gösterir. Fakat başlangıç seviyesindeki kişiler için maaş ortalamaları 21.000 TL ila 26.000 TL arasıdır. Uzmanlığın ve deneyimin artması bu ortalamaları aylık 47.000 TL’ye kadar çıkarabilir. 

 

Almanca öğretmenliği herhangi bir kuruma bağlı olmadan çalışmanın mümkün olduğu esnek bir bölümdür. Bu nedenle mezunlar özel ders vererek veya kurumsal firmalarda görev alarak kazançlarını artırabilirler. Mesleğin her zaman geçerli kalacak olması ve özellikle son yıllarda dil öğrenmek isteyen kişi sayısının artması da Almanca öğretmenliği bölümü maaşları açısından avantajlı bir durumdur.

Almanca Öğretmenli̇ği̇ Bölümü Dersleri

Almanca öğretmenliği lisans eğitimi, öğrencilere daha çok sözel ağırlıklı bilgilerin aktarıldığı bir programdır. Ezberin aksine dil ve kültür öğrenimine odaklanan Almanca öğretmenliği bölümü dersleri arasından başlıcaları şunlardır:

 

 • Almanca Yapısı,

 • Okuma ve Yazma Becerileri,

 • Eğitim Psikolojisi,

 • Eğitim Felsefesi, 

 • Alman Edebiyatı,

 • Almanca Öğretiminde Drama, 

 • Karşılaştırmalı Ülke Bilgisi,

 • Türk Eğitim Tarihi,

 • Almanca Öğretim Programları,

 • Sınıf Yönetimi, 

 • Dil Edinimi,

 • Öğretmenlik Uygulaması,

 • Akademik Almanca,

 • Türkçe-Almanca Çeviri Uygulamaları

 

4 yıllık lisans programı Türk Dili ve Atatürk İlke ve İnkılapları gibi genel derslerin yanı sıra; dil bilgisi, edebiyat, tarih ve kültür öğrenimine odaklanan derslerden oluşur. Ayrıca öğretmenlik gereğince sınıf içi düzeni ve disiplini sağlamaya yönelik zorunlu dersler ile çeşitli seçmeli dersler de bu eğitimin bir parçasıdır. Aldığı kredileri başarılı şekilde tamamlayarak mezun olan adaylar “Almanca Öğretmeni” unvanı alarak özel şirketlerde veya devlet kurumlarında çalışmaya başlayabilirler.

Almanca Öğretmenli̇ği̇ Bölümü Okumanın Avantajları Nelerdir?

Almanca öğretmenliği, her zaman geçerliliği olacak bir bölümdür ve adaylarına birçok farklı alanda kariyer fırsatı sunar. Bu bölümü tercih eden bireyler dil seviyelerinin yanı sıra; edebiyat, kültür ve dünya ekonomisi gibi konularda kendilerini geliştirebilirler. Böylece yurt içi ve yurt dışı çeşitli iş avantajları elde edebilir, böylece mesleklerini öğretmenliğin dışına çıkarabilirler. Yüksek istihdam olanaklarının olması ve insanları eğitmenin verdiği tatmin ise bölümün öne çıkan diğer avantajlarındandır. 

 

Bütün bunlara bağlı olarak Almanca öğretmenliği, kişiyi hem psikolojik hem de maddi açıdan tatmin eden bölümler arasındadır.

Farklı konularda da destek almak istersen yanındayız! Türkiye’nin en büyük YKS koçluk kurumu olarak ücretsiz deneme görüşmesine hemen buradan başvurabilirsin. Türkiye’nin en başarılı öğrenci topluluğunda seni de görmek istiyoruz!

Kopilot firma logosu

Kopilot © 2022 Tüm Hakları Saklıdır.

Mesafeli Satış SözleşmesiGizlilik PolitikasıTeslimat ve İadeAydınlatma Metni
Anlaşmalı olduğumuz ödeme firmaları.
WhatsappWhatsappYouTubeYouTubeInstagramInstagram